Idag kan vi glatt presentera ännu en återvändare till Sannadals herrlag, Oskar Gräns.

Oskar är också född 2006 och lämnade för Silwing/Troja 2022 tillsammans med Lukas Östberg. Tyvärr drabbades han av en del skador under sina år borta, men är nu redo för en ny handbollssäsong och en satsning i moderklubben igen.

Niklas Palmqvist (herransvarig) kommenterar tillskottet:
– Det är riktigt kul att Oskar kommer tillbaka till Sannadal. Efter 2 år som i Silwing som mycket har handlat om skadefrånvaro och rehab har han börjat komma igång och visa lite mer vad han går för. Det är en väldigt lojal lagspelare som är allround och med sina största styrkor som spelfördelare och i försvaret, vilket inte är så vanligt bland yngre spelare. Han behöver komma in lite mer i seniorhandbollen och samla på sig rutin och tuffhet, men är en spelare som jag hoppas att vi kommer att ha mycket nytta av i många säsonger framöver.

Låt oss lära känna Oskar lite igen:

Hur skulle du beskriva dig själv som spelare?
– Jag skulle beskriva mig som en försvarsstark spelare med gott spelsinne framåt som aldrig ger upp. 

Vad är ditt första intryck av laget och klubben?
– Laget och klubben har gett mig ett bra första intryck med många gamla som nya ansikten. Det verkar som ett härligt gäng som verkar lika sugna på handboll som jag är.

Hur känns det att vara tillbaka i föreningen?
– Det känns väldigt bra. Sannadal som ju är min moderklubb har alltid en speciell plats i hjärtat. 

Vad är dina förväntningar på laget och säsongen i Div 1?
– Mina förväntningar på laget är att alla är med och bidrar för att vinna så många matcher som möjligt i Div 1. 

Vad gör du när du inte tränar handboll?
– När jag inte spelar handboll spelar jag saxofon eller umgås med vänner.

Välkommen tillbaka Oskar!