Efter en både lyckad och mindre lyckad start på säsongen var det dags för herrlaget att ta sig till Umeå för årets längsta bortamatch. Tack vare hjälp av Gimonäs kunde matchen flyttas så vi slapp övernattning. Väl framme i Umeå stod lunch på agendan. Avkast 13.30 betyder att man måste ha lunch tidigt vilket passade bra då alla varit uppe tidigt. I Umeå är dock väldigt lite öppet en lördagsförmiddag så det blev Coop som stod för kolhydratsladdningen – inget fel i det – potatisgratängen var utsökt!
Det var ett taggat Sannadal som ville spela med hög fart och intensitet. Två förluster på raken ville vi radera ur minnet, och som vi spelade med fart. Sannadal började furiöst och tog snabbt ledningen och Umeå tvingades till en timeout redan efter sex minuter. Då hade Rickard Oskarsson sprungit in två mål och Sannadal ledde med 3-4. Umeå får en straff men scoutingen av Gimonäs Umeå var grundlig och straffen var inga problem för mycket stabila Erik Hörnell i målet. Sannadal fortsätter att spela i ett högt tempo och går från 3-4 till 3-7 på tre minuter. Halvleken fortsätter på det sättet, vi stänger ner Gimonäs mycket duktiga H9 Milton Wallengren och utför försvarstaktiken som vi kommit överens om. Ni som hållit på med handboll vet att man ofta kommer överens om saker men utför något helt annat, inte så den här gången med Sannadal. När kvarten av fösta har gått och Lukas Andersson satt en straff till – förvisso på sin egen retur (räknas det som spelmål?) – så är matchen redan död. Ställningen är 5-11 och Gimonäs ser ut att ha svårt att tro på att de ska komma i kapp. Andra halvan av första halvlek är det ingen skillnad på. Sannadal gör två mål för varje mål Gimonäs gör. Vi går till halvtidsvila med ställningen 10-21.
I halvtid utspelar sig det som jag tror utspelar sig i de flesta omklädningsrum i de flesta sporter i de flesta halvleks- eller periodpauser: Coacherna vill inte att laget ska tappa fokus. Men oron för att det skulle hända är betydligt överdriven. Sannadals herrar är ett motiverat gäng och många som är rutinerade som vet vad som krävs av en andra halvlek för att ta hem segern.
Mycket riktigt, andra halvlek är den första lik. Det vi lärt oss av att titta på Gimonäs och deras spelare på film utförs i försvaret och i anfallet. Vi gör fortsatt två mål på deras ett och efter tio minuter är ställningen 14-28 och så fortsätter det hela vägen in till slutsignalen. Vi vinner med 22-44 vilket speglar matchen ganska bra.
Vi fick ingen statistik den här gången men jag gissar att både Erik och Spången i mål har hög räddningsprocent och att har få tekniska fel men hög procent på avsluten.
En liten sångstund och en snabb dusch och ut till flygplatsen för hemfärd. Stort tack till Gimonäs Umeå som tog väl hand om oss däruppe i Umeå, mycket trevlig förening som vi önskar all lycka fortsatt i serien.
Matchens lirare? Gissa en gång, Viktor Ekholm såklart….